Centenarul parohiei Cuza Vodă

22 iunie 2014, când Biserica Ortodoxă Română a rânduit Duminica Sfinților Români, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu s-a aflat în mijlocul credincioşilor din parohia Cuza Vodă, din Protopopiatul Călăraşi, la împlinirea a 100 de ani de la sfințirea bisericii.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au participat preacucernicii părinţi consilieri Florin Ionescu, Manuel Rusu și Nicușor Silviu Dascălu, preacucernicul părinte Ramon Eugen Ilie, protopop de Călărași, preacucernicul părinte Dumitru Drăghici, protopop de Slobozia, preoţi şi diaconi.

La momentul predicii Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a vorbit despre chemarea primilor ucenici la misiunea de Apostoli, care „îndată” răspunzând chemării Mântuitorului şi-au părăsit mrejele, corăbiile, familiile şi i-au urmat lui Hristos. Sfinţii români, pe care îi prăznuim în această Duminică, au urmat exemplul Sfinţilor Apostoli în răspunsul dat chemării dumnezeieşti şi sunt pururea rugători pentru poporul român şi Sfânta lui Biserică în faţa Mântuitorului Hristos.

După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Episcop Vincenţiu a vizitat biserica parohială din localitatea Vâlcelele Protopopiatul Călărași.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...